Trzy błędy śmiertelne w montażu fotelika 0-13… NIGDY nie przewoź dziecka w ten sposób!
Świeżo upieczeni rodzice muszą nauczyć się wielu rzeczy, z którymi do tej pory nie mieli styczności. Jedną z nich jest instalacja w aucie fotelika dla niemowlęcia. Do jakich błędów najczęściej dochodzi podczas użytkowania fotelika samochodowego 0-13 kg? Poznaj trzy błędy śmiertelne, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu Twojego dziecka!
Błąd śmiertelny nr 1: NIEPRAWIDŁOWO PRZECIĄGNIĘTE PASY MOCUJĄCE FOTELIK 0-13 KG
Bardzo wielu rodziców nieprawidłowo instaluje nosidełko dla niemowlęcia (czyli fotelik 0-13 kg), które wymaga montażu na samochodowy pas bezpieczeństwa. Najczęstszy błąd polega na tym, że rodzic, zamiast poprowadzić dolną część pasa (tj. pas biodrowy) przez prowadnice przy nóżkach, przekłada go na tył fotelika i oplata nim łupinę, która w efekcie nie ma żadnej stabilności. Jak możesz zobaczyć na poniższej fotografii (nr 5), tak “zamontowany” fotelik samochodowy da się podważyć jednym palcem. Aż strach pomyśleć, co stanie się z tak zainstalowanym fotelikiem podczas wypadku…
UWAGA: Zdjęcie przedstawia NIEPOPRAWNY montaż fotelika 0-13 kg na pasy samochodowe – tzw. błąd śmiertelny!
A jak wygląda poprawny montaż fotelika samochodowego 0-13 kg na pasy samochodowe? Tutaj możesz sprawdzić, w jaki sposób prawidłowo zamontować takie nosidełko: INSTRUKCJA
Błąd śmiertelny nr 2: FOTELIK 0-13 KG PRZODEM DO KIERUNKU JAZDY
Chociaż większość rodziców jest już świadoma tego, że niemowlęta w foteliku pierwszej kategorii BEZWZGLĘDNIE muszą jeździć tyłem do kierunku jazdy, cały czas znajdują się niechlubne wyjątki. Przypominamy, że jazda dziecka w łupinie przodem jest ŚMIERTELNIE niebezpieczna! Eksperci zalecają, by przewozić dzieci w fotelikach tyłem do kierunku jazdy nie tylko przez okres niemowlęcy, zbiegający się z czasem użytkowania łupiny, ale aż do 4. roku życia lub nawet dłużej. Dlaczego? W foteliku RWF (tyłem do kierunku jazdy) podczas zderzenia czołowego siłę uderzenia absorbują plecki dziecka, wsparte oparciem fotelika. Dzięki temu jego duża i ciężka w stosunku do reszty ciała głowa (około ¼ masy ciała) oraz podatna na uszkodzenia wiotka szyja są chronione. Jeśli w momencie zderzenia czołowego dziecko znajduje się w foteliku ustawionym przodem do kierunku jazdy, korpus zostaje zatrzymany przez pasy uprzęży fotelika, natomiast głowa bezwładnie leci do przodu. Może to skutkować m.in. dekapitacją (separacją czaszki od kręgosłupa).
Bardzo obrazowo pokazują to poniższe grafiki. Po lewej stronie widać sposób i kierunek działania na dziecko sił podczas zderzenia czołowego. Po prawej z kolei widzimy wykres przedstawiający stosunek urazów u dzieci w Szwecji (w Skandynawii dzieci obowiązkowo jeżdżą tyłem do minimum 4. roku życia) do urazów u dzieci w Niemczech, gdzie rodzice przesadzają swoje pociechy do fotelików montowanych przodem zaraz po pierwszych urodzinach.
Błąd śmiertelny nr 3: FOTELIK 0-13 KG NA MIEJSCU Z AKTYWNĄ PODUSZKĄ POWIETRZNĄ
Poduszka powietrzna może uratować, ale może również zabić. Dlaczego? Poduszki powietrzne zostały zaprojektowane przede wszystkim po to, aby łagodzić skutki wypadku samochodowego. Należy podkreślić, że mają chronić przede wszystkim osoby dorosłe, które są zapięte w pasy bezpieczeństwa. Ponieważ wypadek trwa ułamki sekund, poduszka musi otworzyć się wcześniej, tak aby pasażer wylądował na niej w momencie, kiedy już jest wypełniona. Dlatego też poduszki powietrzne otwierają się z bardzo dużą prędkością – ponad 300 km/h. Kontakt z poduszką, kiedy jest ona jeszcze w fazie otwierania się, jest bardzo niebezpieczny. Narażone na to niebezpieczeństwo są osoby, które nie zapinają pasów bezpieczeństwa i oszukują systemy sygnalizacji niezapięcia pasów. Jeżeli pasy nie są zapięte i człowiek zderzy się z otwierająca się poduszką, grozi to poważnym urazem. Przechodząc do meritum…
Poduszka powietrzna otwiera się z prędkością ponad 300 km/h – tak szybko, że nie rejestruje tego ludzkie oko
Jeśli chodzi o dziecko w foteliku 0-13 kg, poduszka powietrzna jest skrajnie niebezpieczna, gdy jest on zamontowany na przednim siedzeniu pasażera przy aktywnej poduszce powietrznej. Wybuchająca poduszka powietrzna uderza w tył fotelika z siłą uderzenia kijem baseballowym przez gracza zawodowego. Cios ten wymierzony jest m.in. w potylicę niemowlęcia. Czym to grozi? W najlepszym przypadku poważnym urazem dziecka. W najgorszym – śmiercią. Dlatego przepisy o ruchu drogowym zabraniają przewożenia dziecka na przednim siedzeniu w foteliku tyłem do kierunku jazdy (RWF), kiedy przednia poduszka powietrzna jest włączona.
Warto przypomnieć, że najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla dziecka w foteliku znajduje się na tylnej kanapie po środku , a nie na przednim fotelu pasażera.
Reasumując: NIE RYZYKUJ i nie przewoź swojego dziecka na przednim miejscu obok kierowcy. Zdecydowanie bezpieczniejsza dla niego będzie jazda z tyłu. Jeżeli jednak absolutnie nie masz innej możliwości, pamiętaj o DEZAKTYWACJI PODUSZKI NA MIEJSCU PASAŻERA
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa dziecka w samochodzie oraz indywidualnie dobrać bezpieczny fotelik do swojego auta i do swojego dziecka, zapraszamy do Centrów Bezpieczeństwa fotelik.info. Zadzwoń i umów się na wizytę.
WARSZAWA
ul. Ryżowa 29, tel. 22 203 53 18
WROCŁAW RADWANICE
ul. Wrocławska 9a, tel. 71 715 61 32
KRAKÓW
ul. Stawowa 26, tel. 12 378 39 46
CHORZÓW
ul. Racławicka 30, tel. 32 750 03 41
GLIWICE
ul. Tarnogórska 12, tel. 32 444 67 86
SKARŻYSKO-KAMIENNA
ul. Konarskiego 39, tel. 41 201 08 58