Czy wiesz, że rączka fotelika dla niemowlęcia nie służy tylko do noszenia?
Rączka – a dokładniej mówiąc, pałąk – fotelika samochodowego 0-13 kg to nie tylko wygodny uchwyt służący do przenoszenia. Poprawne ustawienie pałąka może przesądzić o bezpieczeństwie Twojego dziecka w razie wypadku! Zwróć uwagę na ten niepozorny element fotelika dla niemowlęcia i zawsze ustawiaj go w odpowiedniej pozycji, czyli…
Prawidłowa pozycja pałąka od fotelika 0-13 kg
Pałąk służy m.in. do przenoszenia fotelika dla niemowlęcia. Ułatwia także wkładanie fotelika do samochodu i wyjmowanie go. Popularnie bywa nazywany “rączką”, choć ta nazwa jest myląca, bo funkcja pałąka nie kończy się na przenoszeniu. Daje on również dodatkowe zabezpieczenie małego pasażera!
UWAGA! Każdy model fotelika 0-13 kg może mieć inne prawidłowe ustawienie pałąka! Bardzo ważne jest więc, by sprawdzić w instrukcji, w jakiej pozycji pałąk naszego fotelika powinien się znajdować podczas jazdy samochodem. O prawidłowym położeniu pałąka zwykle informuje również instrukcja rysunkowa na etykiecie z boku fotelika.
Poniżej możesz zobaczyć przykłady różnych fotelików z kategorii 0-13 kg z prawidłowo umieszczonym pałąkiem. Zwróć uwagę, że w każdym z nich pałąk znajduje się w innej pozycji – zgodnie z zaleceniem producenta.
Fotelik Maxi-Cosi Coral na pasy:
zgodnie z instrukcją pałąk musi być umieszczony w górze
Na foteliku mamy naklejkę z instruktażem, w jakiej pozycji ustawić pałąk (i przeprowadzić pasy samochodowe). PAMIĘTAJ! Nigdy nie jest to ustawienie przypadkowe czy dowolne!
W foteliku Concord Airsafe pałąk musi być przełożony za oparcie fotelika. Zawsze sprawdź, czy ustawiasz pałąk zgodnie z instrukcją swojego fotelika!
Tutaj również o ułożeniu pałąka (i pasów) informuje instrukcja obrazkowa z boku fotelika
W Peg-Perego Primo Viaggio i-Plus pałąk musi być ustawiony jeszcze inaczej – w nogach fotelika, w stronę oparcia kanapy/fotela
I znowu o poprawnym ustawieniu pałąka (i przebiegu pasów) mówi instrukcja z boku fotelika
UWAGA! Pałąk w foteliku Twojego dziecka MUSI być umieszczony zgodnie z instrukcją, gdyż z takim właśnie ustawieniem pałąka dany model zaliczył testy zderzeniowe. Przy innym ustawieniu pałąka fotelik może się więc w razie wypadku zachować inaczej, niż podczas testu zderzeniowego. Położenie pałąka zalecane przez producenta nigdy nie jest przypadkowe czy dowolne – lecz ma znaczenie dla BEZPIECZEŃSTWA dziecka!
Producent, na podstawie przeprowadzonych testów zderzeniowych, wskazuje prawidłowe położenie pałąka w danej konstrukcji. Może się np. zdarzyć, że pałąk należy ustawić w innej pozycji nawet w tym samym modelu fotelika – zależnie od tego, czy jest on montowany na bazie, czy na pasy samochodowe. Zawsze więc sprawdzaj instrukcję montażu i stosuj się do zaleceń producenta.
W przypadku fotelików 0-13 kg, których pałąk ma zajmować pozycję “do góry” (oczywiście zgodnie z zaleceniem producenta), pełni on jeszcze jedną ciekawą funkcję. Otóż w razie wypadku pionowo ustawiony pałąk chroni dziecko przed uderzeniem przez ciało siedzącej obok fotelika osoby dorosłej. Jak wiadomo, w wyniku wypadku, pod wpływem działających sił, głowa, tułów i kończyny pasażerów bezwładnie przemieszczają się we wnętrzu, w zależności od kierunku zderzenia. Może to stanowić poważne zagrożenie dla dziecka w foteliku, które znajdzie się w ich zasięgu.
Pionowo ustawiony pałąk w razie wypadku ma dodatkowo chronić dziecko podczas wypadku przed przypadkowym uderzeniem przez siedzącego obok dorosłego
Rola pałąka w fotelikach 0-13 kg starszego typu w zderzeniu tylnym
Zderzenia tylne zdarzają się najrzadziej spośród wszystkich typów zderzeń i są mniej śmiertelne dla dzieci niż inne rodzaje wypadków. Tym bardziej foteliki samochodowe kategorii 0-13 kg ze względu na bezpieczeństwo małego dziecka powinny ZAWSZE być montowane TYŁEM do kierunku jazdy. Przy zderzeniu tylnym zachodzi jednak obawa, że siła uderzenia przechyli fotelik 0-13 kg w stronę oparcia kanapy tak mocno, że głowa niemowlęcia uderzy o to oparcie, co spowoduje obrażenia głowy i/lub szyi. W fotelikach samochodowych na bazie nowego typu takim niebezpiecznym przechyleniom zapobiega zwykle rama antyrotacyjna.
W fotelikach 0-13 kg na bazach starszego typu (nadal z takim typem konstrukcji możemy mieć do czynienia) funkcję zabezpieczającą przed obrotem fotelika w stronę oparcia kanapy pełni ustawiony pionowo pałąk. Na zdjęciach z testów zderzeniowych (materiał z roku 2016) widać, jak duży wpływ na bezpieczeństwo niemowlęcia ma przy tego typu konstrukcji pionowo ustawiony pałąk fotelika:
1. Gdy pałąk fotelika jest schowany, głowa dziecka styka się z zagłówkiem kanapy
2. Gdy pałąk fotelika zostaje ustawiony pionowo, głowa dziecka jest chroniona Źródło:https://static.tti.tamu.edu/conferences/cps19/presentations/gs/mansfield.pdf
Warto jeszcze raz podkreślić, że powyższe zdjęcia przedstawiają określony, starszy typ bazy fotelików. Dla odmiany, w niektórych konstrukcjach funkcję blokującą przechylenie fotelika ma pałąk opuszczony płasko w stronę oparcia.
Chcesz się dowiedzieć więcej o bezpieczeństwie dzieci w fotelikach? Odwiedź nasz kanał YouTube fotelik.info. Chcesz dobrać wymarzony, bezpieczny fotelik samochodowy dla Twojego dziecka, nauczyć się go prawidłowo montować? Przyjedź do jednego z naszych sklepów specjalistycznych fotelik.info, gdzie wykwalifikowani technicy pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo Twojego dziecka i całej Twojej rodziny w samochodzie.
Zadzwoń i umów się na wizytę w wybranym oddziale fotelik.info!