Jak sprawdzić, czy fotelik dla dziecka jest bezwypadkowy?
Wielu rodziców rozważa kupno fotelika samochodowego z drugiej ręki. Znajomi czy rodzina chętnie odstąpią fotelik, gdy ich dziecko już z niego wyrosło. Również w sieci znajdziemy oferty sprzedaży używanych fotelików. Tylko – co wiemy o takim foteliku? Skąd możemy mieć pewność, że nie uczestniczył w wypadku i nadaje się do użytku?
Jeśli mamy fotelik z zaufanego źródła (rodzina, znajomi), raczej możemy mieć pewność, że fotelik jest bezwypadkowy, a co za tym idzie – większy komfort psychiczny, że fotelik jest sprawny i bezpieczny dla naszej pociechy. W takiej sytuacji wystarczy sprawdzić jego stan techniczny oraz czy pasuje do naszego samochodu i dziecka – to można poddać opinii eksperta podczas usługi inspekcji w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info.
Poważniejsze wątpliwości co do sprawności i bezpieczeństwa fotelika mogą się pojawić, gdy fotelik samochodowy zamierzamy kupić od obcych osób. Wówczas nie możemy mieć stuprocentowej pewności, czy fotelik faktycznie nie brał udziału w kolizji lub wypadku. Jeśli zaś tak było i, nie wiedząc o tym, kupujemy fotelik powypadkowy, to ryzykujemy bezpieczeństwem i życiem dziecka.
Najbezpieczniejszy jest zakup nowego fotelika samochodowego, wysoko ocenionego w testach zderzeniowych, a przy tym dobranego do konkretnego dziecka i samochodu. Jednocześnie trudno nie rozumieć rodziców, którzy ze względów ekonomicznych są zmuszeni zakupić używany fotelik z drugiej ręki.
Jak sprawdzić, czy fotelik nie brał udziału w wypadku?
Wielu rodziców pyta: na co warto zwrócić uwagę, co sprawdzić, żeby przekonać się, czy fotelik nie uległ wypadkowi? Odpowiedź na to pytanie opieramy na wiedzy Działu Naukowego fotelik.info.
Rozważając zakup fotelika z drugiej ręki, zapytajmy sprzedawcy, czy ma instrukcję obsługi fotelika od producenta. Jeśli sprzedający ją zgubił, sprawdźmy, czy znajdziemy instrukcję w internecie – często występują w wersji pdf. Przeczytajmy instrukcję, zwracając szczególną uwagę na informacje dotyczące obsługi fotelika. Przeważnie znajduje się tam również informacja typu: “Wymień fotelik w sytuacji, gdy…”
Poniżej podajemy kilka przykładów informacji z instrukcji fotelików wybranych producentów dotyczących fotelików pokolizyjnych:
⚫ Cybex Sirona S: “Podczas wypadku fotelik może doznać uszkodzeń, które nie będą zauważalne gołym okiem. Należy wtedy niezwłocznie wymienić fotelik. W razie wątpliwości skontaktuj się ze sprzedawcą lub producentem”.
⚫ Cybex Solution Q2-FIX: “Po wypadku drogowym uszkodzenia fotelika mogą być niewidoczne gołym okiem. Mimo to fotelik powinien zostać wymieniony na nowy”.
⚫ Maxi Cosi Pebble Plus: “Wymień Pebble Plus, jeśli brał udział w wypadku”.
⚫ Joie Spin 360: “Podwyższony fotelik samochodowy dla dziecka należy wymienić na nowy w przypadku jego narażenia na działanie gwałtownych naprężeń w wyniku wypadku. Wypadek może spowodować niewidoczne uszkodzenie”.
Należy również pamiętać, że konieczność sprawdzenia dotyczy nie tylko fotelika, ale także bazy montażowej do fotelika, jeśli dany fotelik jest wpinany w bazę, ponieważ ona także wskutek wypadku mogła zostać uszkodzona.
Wypadek i kolizja drogowa – jak je odróżnić?
W języku potocznym pojęcia wypadku i kolizji drogowej używa się zamiennie i rozumie tak samo, oznaczają one jednak coś innego. Precyzyjnej definicji tych pojęć nie znajdziemy ani w kodeksie karnym, ani w kodeksie wykroczeń, ani w ustawie o ruchu drogowym. Ich znaczenie zostało dookreślone przez praktykę orzeczniczą Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych, a także poprzez naukę prawa.
Wypadek drogowy – to takie zdarzenie w ruchu drogowym, w którym jakikolwiek z uczestników odniósł obrażenia ciała utrzymujące się powyżej 7 dni. Inaczej o wypadku mówimy, gdy zdarzenie pociągnęło za sobą śmierć człowieka lub naruszenie czynności narządu ciała bądź rozstrój zdrowia przynajmniej jednej osoby (nie licząc sprawcy) i trwało to dłużej niż 7 dni.
Kolizja drogowa – to wszystkie zdarzenia, których nie możemy zaliczyć do definicji wypadku drogowego. Są to takie zdarzenia, w których ucierpiał zazwyczaj tylko pojazd bądź osoba poszkodowana ma obrażenia nieprzekraczające czasu powrotu do zdrowia 7 dni.
Eksperci z Działu Naukowego fotelik.info zalecają wymianę fotelika nawet przy niewielkich kolizjach, ponieważ nikt nie jest w stanie ocenić, jakich mikrouszkodzeń fotelik mógł doznać. Uczestnictwo fotelika i/lub bazy w zdarzeniu drogowym wpływa negatywnie na ich strukturę oraz podstawowe funkcje zapewniające bezpieczeństwo. Oddziaływanie sił zewnętrznych powstających w trakcie zderzenia oraz ich bezpośrednia absorbcja przenikająca strukturę całego fotelika i/lub bazy może powodować wewnętrzne uszkodzenia lub osłabić całą konstrukcję, które będą postępować wraz z upływem czasu, obniżając poziom bezpieczeństwa.
Uszkodzenia fotelika samochodowego niewidoczne gołym okiem
Trzeba podkreślić, że wewnętrzne uszkodzenia fotelika i bazy mogą nie być widoczne gołym okiem. Dlatego serwisanci również ich nie zauważą. Są to bowiem mikropęknięcia lub nadwerężenia materiału konstrukcji fotelika, widoczne tylko przy użyciu specjalistycznego i drogiego sprzętu. Taka specjalistyczna ocena fotelika powypadkowego w laboratorium przewyższa kosztem cenę nowego fotelika.
Niektórzy producenci fotelików umożliwiają darmową wymianę powypadkową swoim nabywcom na określonych warunkach (informacje można znaleźć na stronie internetowej danego producenta). Są to m.in. Maxi Cosi, Avionaut, Jane, BeSafe, Concord, Avova. Niemniej warto skontaktować się z producentem fotelika poprzez formularz kontaktowy i dopytać o szczegóły.Uszkodzenia fotelika samochodowego niewidoczne gołym okiem
Trzeba podkreślić, że wewnętrzne uszkodzenia fotelika i bazy mogą nie być widoczne gołym okiem. Dlatego serwisanci również ich nie zauważą. Są to bowiem mikropęknięcia lub nadwerężenia materiału konstrukcji fotelika, widoczne tylko przy użyciu specjalistycznego i drogiego sprzętu. Taka specjalistyczna ocena fotelika powypadkowego w laboratorium przewyższa kosztem cenę nowego fotelika.
Niektórzy producenci fotelików umożliwiają darmową wymianę powypadkową swoim nabywcom na określonych warunkach (informacje można znaleźć na stronie internetowej danego producenta). Są to m.in. Maxi Cosi, Avionaut, Jane, BeSafe, Concord, Avova. Niemniej warto skontaktować się z producentem fotelika poprzez formularz kontaktowy i dopytać o szczegóły.