Z przodu czy z tyłu? Gdzie w samochodzie powinna siedzieć mama?
Gdzie najczęściej siedzi mama podczas podróży autem? Z tyłu, obok dziecka w foteliku samochodowym. Bo tak wygodniej, bo ma łatwy dostęp do malucha, gdyby trzeba było go zabawić. Gdzie jednak mama powinna siedzieć? Z przodu! Dlaczego?
Mama powinna siedzieć w samochodzie Z PRZODU, ponieważ mama jest dziecku potrzebna nie tylko podczas podróży! Dlatego jej bezpieczeństwo jest równie ważne, co bezpieczeństwo innych użytkowników pojazdu. A najlepiej dbamy o bezpieczeństwo mamy w następującej konfiguracji: dziecko z tyłu w foteliku samochodowym, mama z przodu, na przednim siedzeniu pasażera.
Mamo, wybierz przedni fotel!
Przedni fotel pasażera to miejsce, na którym dorosła osoba jest odpowiednio chroniona podczas jazdy samochodem. Oba przednie fotele (kierowcy i pasażera) są lepiej wyprofilowane, dopracowane i dopasowane do budowy i potrzeb dorosłej osoby, a przy tym mają lepszą jakość. Fotel można przesunąć do przodu, do tyłu, do góry lub w dół, a także zmienić nachylenie oparcia. To ważne, szczególnie dla osób, u których pasy bezpieczeństwa układają się w sposób nieprawidłowy. Dzięki opcji bardziej indywidualnego dopasowania fotela oraz dzięki obecności z przodu górnego punktu mocowania pasów z możliwością regulacji ich wysokości pasażer może znaleźć dla siebie najlepszą i najbezpieczniejszą pozycję oraz w sposób prawidłowy zapiąć pasy. Warto pamiętać także o tym, że na prawidłowy przebieg pasa może wpływać wysokość zamka pasa bezpieczeństwa – lepsza przy przednim siedzeniu.
Na przednim siedzeniu coraz częściej obecne są pirotechniczne napinacze pasów, które w trakcie kolizji lub wypadku napinają pasy z siłą wystarczającą do efektywniejszego przytrzymania pasażera. Trudno nie wspomnieć też o lepiej wyprofilowanym zagłówku, który chroni dorosłego pasażera przed urazami głowy oraz szyi (w niektórych, zwłaszcza starszych samochodach zagłówka na tylnym siedzeniu może w ogóle nie być).
Nie tylko w foteliku samochodowym, ale też przy fotelach pasażerów i kierowcy – prawidłowo ustawiony zagłówek wpływa na bezpieczeństwo podczas podróży
Kolejnym argumentem, który powinien przekonać mamę czy tatę do zajęcia przedniego miejsca pasażera, a nie miejsca przy dziecku w foteliku, jest przednia poduszka powietrzna. Rolą poduszki powietrznej jest zminimalizowanie obrażeń ciała podczas zderzenia poprzez amortyzację uderzenia ciała w pewne elementy samochodu, np. deskę rozdzielczą. Pozostając w temacie, warto też wspomnieć, że boczne poduszki powietrzne często są obecne z przodu, ale wciąż niewiele aut ma je z tyłu.
Kiedy dorosły pasażer stanowi zagrożenie dla dziecka w foteliku
Nie tylko mama czy tata, ale każda osoba, która podczas jazdy siedzi obok dziecka w foteliku, stanowi dla niego zagrożenie. Nierzadko osoby siedzące przy dziecku próbują je zabawić, wkładając do fotelika ręce, kładąc dłonie na dłoniach dziecka, głaszcząc je, podając mu zabawki, potrząsając mu przed twarzą grzechotką itp. Podczas zderzenia trudno przewidzieć, w jaki sposób będzie poruszać się nasze ciało: nogi, ręce, tułów, głowa. Wypadki nie zawsze przebiegają według jednego schematu, a pojazdy, uderzając w przeszkodę bądź zderzając się ze sobą, robią to pod różnym kątem.
Dlatego zajęcie miejsca obok dziecka znajdującego się w foteliku nie jest bezpieczne, gdyż trudno przewidzieć, czy podczas wypadku nie nastąpi gwałtowny zwrot tułowia osoby dorosłej w stronę dziecka, nie mówiąc już np. o rękach czy zabawkach włożonych do fotelika. W razie wypadku mogą one uderzyć dziecko w foteliku z dużą siłą. Skutkiem takiej sytuacji mogą być stłuczenia, urazy czy złamania u dziecka, a w najgorszym przypadku (podczas poważnych wypadków) nawet śmierć dziecka.
Bezpieczniej i wygodniej na przednim siedzeniu
Zdarza się, że dziecko jest niespokojne podczas podróży, szczególnie gdy obok siedzi bliska mu osoba, do której maluch chce się przytulić. Gdybyśmy dali dziecku wybór i zaproponowali: ramiona rodzica czy fotelik samochodowy, dla dziecka wybór byłby oczywisty. Jednak najczulsze nawet ramiona nigdy nie zapewnią dziecku bezpieczeństwa w trasie. Dlatego aby uniknąć sytuacji, w której dziecko próbuje wydostać się z fotelika lub płacze i prosi rodzica o wzięcie na ręce lub przytulenie podczas jazdy, lepiej dla rodziców jest podróżować z przodu.
Jeśli obawiasz się, że dziecko zacznie marudzić podczas podróży, zapewnij mu rozrywkę, siedząc z przodu! Nie zapominaj też o przerwach podczas jazdy. To ważne, aby podczas całej podróży twoja pociecha mogła chociaż na chwilę opuścić fotelik i auto, pobiegać czy przytulić się do ciebie na postoju.
Możesz zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy
Czy powyższe argumenty wystarczą, aby przekonać cię, że dziecko nie potrzebuje podczas podróży twojej bliskości? Jeśli chcesz zagwarantować mu bezpieczeństwo, zadbaj o to, aby dziecko jeździło w dopasowanym do jego wieku i budowy ciała foteliku samochodowym, mającym dobrą notę w testach zderzeniowych. Pamiętaj też, że fotelik dla dzieci przynajmniej do 4. roku życia powinien być skierowany tyłem do kierunku jazdy, a każdy – pancernie zamontowany na kanapie pojazdu. Dziecko w foteliku zaś powinno mieć mocno zapięte pasy uprzęży.