Jak sprawdzić, czy dziecko wyrosło z fotelika samochodowego 15-36 kg?
Uważasz, że Twoje dziecko wyrosło już z fotelika samochodowego 15-36 kg? Sprawdź, czy na pewno!
Według przepisów ruchu drogowego dziecko, które przekroczyło 150 cm wzrostu, może podróżować bez fotelika. Jednak nie tylko wzrost świadczy o tym, że dziecko wyrosło już z fotelika samochodowego 15-36 kg. Jeśli zastanawiasz się, na co jeszcze zwrócić uwagę, zanim pożegnacie się z fotelikiem dziecięcym, przeczytaj ten artykuł.
Według Ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, zgodnym z masą i wzrostem dziecka oraz warunkami technicznymi, jakie określają przepisy UE lub regulamin EKG ONZ. Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych roli, jaką odgrywa fotelik samochodowy. Tylko fotelik samochodowy dopasowany do kanapy pojazdu oraz do wieku i budowy ciała dziecka chroni je podczas kolizji lub wypadku samochodowego. Jeśli zdecydujesz się zakończyć przygodę z fotelikiem samochodowym, sprawdź, czy Twoje dziecko na pewno jest na to gotowe!
Waga dziecka a fotelik samochodowy 15-36 kg
Czy wiesz, że każdy fotelik samochodowy ma swój limit wagowy? Taką informację znajdziesz m.in. w instrukcji obsługi danego modelu. Obecnie najpopularniejsze kategorie wagowe to: 0-13 kg, 0-25 kg, 9-18 kg i 15-36 kg – i właśnie te cyfry oznaczają zakres wagowy, którego nie powinno się przekraczać, używając danego fotelika.
Zdarza się, że dziecko, które wagowo wyrosło już z “ostatniego fotelika”, powinno – np. ze względu na wzrost i nieprawidłowe ułożenie samochodowych pasów bezpieczeństwa bez fotelika – nadal podróżować w urządzeniu podwyższającym. Wtedy z pomocą przychodzą bezpieczne i testowane pod kątem bezpieczeństwa foteliki samochodowe z nieco większym zakresem wagowym. Zanim jednak kupisz taki fotelik, sprawdź, czy pasuje on do Twojego dziecka i Twojego samochodu!
Od jakiego wieku dziecko może jeździć bez fotelika?
Kryterium wiekowe nie ma obecnie znaczenia, jeśli chodzi o długość użytkowania fotelika samochodowego. Kiedyś faktycznie wyznacznikiem tego, do kiedy dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym, był jego wiek. Zgodnie z aktualnymi przepisami, obowiązującym kryterium nie jest wiek dziecka, tylko jego wzrost. Aczkolwiek według Ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, w pewnych sytuacjach dziecko do co najmniej 3. roku życia powinno jeździć w foteliku bezpieczeństwa:
Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1 i N1, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci. Źródło: Ustawa z dn. 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
Miednica dziecka a miednica osoby dorosłej – to ma znaczenie!
Czy wiesz, że miednica dziecka nie jest rozwinięta tak, jak miednica osoby dorosłej? Brakuje na niej wyróżniającej się struktury kostnej, zwanej kolcami biodrowymi przednimi górnymi, które wykształcają się dopiero w okresie dojrzewania. Brak tej formacji kostnej u dzieci sprawia, że ich miednica do około 9.-10. roku życia ma zaokrąglony kształt. Z tego powodu u dzieci część biodrowa pasa bezpieczeństwa nie ma naturalnego “punktu zaczepienia” na miednicy. Dlatego też pas biodrowy u dziecka w czasie wypadku nie jest chroniony przed przesuwaniem się na brzuch. Dziecko poddane siłom działającym podczas zderzenia nurkuje pod pasem biodrowym (wsuwa się pod niego, a pas zaciska się na jamie brzusznej). Skutkiem są poważne, a nawet śmiertelne obrażenia organów wewnętrznych (wątroby, śledziony, jelit). Dobrze dopasowany fotelik samochodowy, w którym – również w czasie wypadku – pas bezpieczeństwa przebiega w sposób prawidłowy, chroni dziecko m.in. przed nurkowaniem i zmiażdżeniem narządów wewnętrznych.
Zaznaczone strzałkami zostały kolce biodrowe na miednicy osoby dorosłej. Źródło: http://biology.clc.uc.edu/Fankhauser/
Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakończenie przygody z fotelikiem samochodowym dla swojego dziecka, sprawdź, czy miednica Twoje pociechy jest w pełni wykształcona i czy samochodowe pasy bezpieczeństwa przechodzą poprawnie po jej ciele.Część biodrowa pasa (tj. jego dolna część) musi biec płasko po powierzchni ud. Natomiast część barkowa (tj. część górna) prawidłowo zapiętego 3-punktowego pasa samochodowego musi przechodzić przez środek mostka i obojczyka. Pas nie może biec po szyi, gdyż w razie wypadku grozi to obrażeniami tkanek miękkich szyi i głowy oraz kręgosłupa. Nie może także znajdować się na skraju ramienia, ponieważ w momencie kolizji lub wypadku dziecko może wysunąć się z pasa.
Długość kości udowej a głębokość siedziska samochodowego
Dla oceny, czy dziecko wyrosło już z fotelika samochodowego, równie ważna jest długość kości udowej. Jeśli kość udowa dziecka jest krótsza niż głębokość kanapy w samochodzie, to lędźwia dziecka nie przylegają do oparcia i tworzy się w tym miejscu wolna przestrzeń, a przez to – niewidoczne luzy na pasie bezpieczeństwa. Podczas zderzenia dziecko znajdujące się w takiej nieprawidłowej pozycji również może zanurkować, czyli wślizgnąć się pod 3-punktowy pas samochodowy.
Samochód samochodowi nierówny
Czy wiesz, że nie w każdym samochodzie dziecko przypięte pasem bezpieczeństwa (jeżdżące bez fotelika) będzie siedziało w takiej samej, prawidłowej pozycji? Czyli że nie w każdym samochodzie będzie w takim samym stopniu zabezpieczone? Jeżeli nawet w Twoim samochodzie pasy bezpieczeństwa układają się na ciele dziecka w sposób prawidłowy, a długość jego kości udowej jest co najmniej równa głębokości siedziska samochodowego, nie oznacza to wcale, że w samochodzie dziadka lub cioci też tak będzie! Dlatego jeśli zdecydujesz się wozić swoje dziecko bez fotelika samochodowego w swoim aucie, to sprawdź, czy jest równie bezpieczne w pojazdach bliskich osób.
Podwyższenie z isofixem
Podwyższenie samochodowe jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla tych dzieci, które:
1) wyrosły już (wagowo lub wzrostowo) z dostępnych na rynku fotelików bezpieczeństwa, a samochodowe pasy bezpieczeństwa nie układają się u nich w sposób prawidłowy;
2) nie mają jeszcze wykształconych kolców biodrowych;
3) mają kości udowe krótsze od siedzenia w samochodzie.
PAMIĘTAJ! Podwyższenie (podstawka) daje podstawowe zabezpieczenie dziecka i ze względu na brak zagłówka oraz osłon bocznych nie chroni przed skutkami zderzenia bocznego.
Sprawdź czy Twoje dziecko na pewno może podróżować już bez fotelika samochodowego! Skorzystaj z pomocy eksperta ds. bezpieczeństwa w wybranym Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info, gdzie uzyskasz odpowiedź na (prawie) każde swoje pytanie dotyczące fotelików i podstawek. Skorzystaj też z inspekcji lub wspólnie z ekspertem dobierz odpowiedni do wieku i budowy ciała Twojego dziecka oraz kompatybilny z kanapą pojazdu bezpieczny i sprawdzony w testach zderzeniowych fotelik samochodowy. Naucz się także prawidłowego montażu oraz przekonaj się, czy dobrze zapinasz pasy bezpieczeństwa – dziecka i swoje.