Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Fotelik dziecięcy w samolocie. Czy warto zabrać go na pokład?

Zdjęcie przedstawia Fotelik dziecięcy w samolocie. Czy warto zabrać go na pokład?

Planujesz lot razem z małym dzieckiem? Zanim kupisz bilet zapytaj przedstawiciela danej linii lotniczej, czy będziesz mógł wnieść na pokład fotelik samochodowy dla swojego dziecka

Kiedy do Polski na dobre zawitała zima, miłośnicy tropików szturmują biura podróży i wykupują bilety lotnicze. Przed wylotem wielu rodziców zadaje nam pytanie, czy można i czy warto zabrać na pokład fotelik samochodowy dla niemowlaka. Jako eksperci ds. bezpieczeństwa dzieci w podróży spieszymy z odpowiedzią.

Niektóre linie lotnicze wprowadzają ograniczenia dotyczące fotelików dziecięcych. Jednak większość z nich pozwala na wniesienie fotelika samochodowego na pokład po wykupieniu dodatkowego miejsca lub zezwala na nadanie fotelika w formie bagażu. Niektóre linie lotnicze zezwalają na odprawę fotelików dziecięcych do luku bagażowego za darmo, w tym fotelików 0-13 kg, a także fotelików dla małych oraz dużych dzieci.

Foteliki samochodowe, których można używać na pokładzie, mogą mieć maksymalnie 44 cm szerokości, tak by zmieściły się na fotelu samolotowym. Każda linia lotnicza, która zezwala na wniesienie fotelika samochodowego, może mieć zresztą inne wytyczne dotyczące konkretnego miejsca w samolocie, w jakim fotelik powinien być umieszczony. Niektóre linie nakazują zamocowanie fotelika samochodowego tylko na miejscu przy oknie. Większość z nich zabrania używania fotelików samochodowych w rzędach, w których znajduje się wyjście awaryjne. Jeśli nie masz pewności, czy dana linia lotnicza zezwala na wniesienie fotelika dziecięcego na pokład, przed rezerwacją biletu zapytaj jej przedstawiciela.

Atesty dopuszczające foteliki samochodowe do użytku w samolotach

Aby fotelik mógł być używany w samolocie, musi otrzymać jeden z atestów: TÜV lub FAA. Foteliki dopuszczone do użytku w samolotach mają specjalne oznaczenie oraz naklejkę For Use In Aircraft. Warto pamiętać, że nie każdy fotelik samochodowy ma certyfikat TÜV, przyznawany w oparciu o specjalistyczne testy. Certyfikat ten jest dodatkiem, który poprawia komfort oraz bezpieczeństwo dziecka w samolocie. Jest też warunkiem używania fotelika samochodowego na pokładzie samolotu.

TÜV to niemiecki certyfikat uprawniający do korzystania z fotelika podczas podróży samolotem.

Leżaczki w samolocie kontra foteliki samochodowe

Jeśli planujesz podróż z niemowlęciem, przed zakupem biletu skontaktuj się z przedstawicielem danej linii lotniczej i dowiedz się, czy w samolocie, którym lecisz, dostępne są leżaczki dla dzieci. Zdarza się, że jeśli leżaczki są dostępne, to nie wolno używać swojego fotelika albo można go tylko nadać na bagaż. Chociaż leżaczek zapewnia dziecku odpowiednią pozycję do leżenia, najczęściej nie jest wyposażony w pasy ani uprząż do przypięcia dziecka. Co więcej, według informacji ze strony Maxi-Cosi, leżaczek powinien być złożony podczas startu i lądowania, co może zakłócić ewentualny sen dziecka, które należy na ten czas wyjąć z leżaczka.

Wymogi Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa dzieci w samolocie

Według rozporządzenia z 2008 roku, niemowlęta przebywające na pokładzie samolotu powinny znajdować się w fotelikach samochodowych lub być zabezpieczone dodatkowymi pasami pętlowymi, które rodzice dostają przy wejściu na pokład i które należy połączyć z pasami towarzyszącej im osoby dorosłej. Dodatkowy pas mocuje się na pasie biodrowym osoby towarzyszącej, a następnie zapina się go na brzuchu dziecka. Okazuje się, że użycie wyżej wymienionego pasa może w nagłych sytuacjach (turbulencje czy awaryjne lądowanie) wpływać na bezpieczeństwo dziecka (niemowlęcia), jeśli rodzic przyciśnie go swoim ciężarem.

Zapewnij sobie oraz dziecku wysoki poziom komfortu podczas lotu i zabierz ze sobą na pokład fotelik samochodowy. Źródło: https://conversation.which.co.uk/travel-leisure/flying-with-baby-child-infant-airline-cost-price/

Na temat zachowania podczas awaryjnego lądowania samolotu manekinów zapiętych w wyżej wspomniane pasy już dawno przeprowadzano badania: Study on Child Restraint Systems. Podczas testów manekiny zostały umieszczone w dwóch trzyosobowych rzędach foteli samolotowych, mocowanych jeden za drugim. Jedno z miejsc zajmowało 9-miesięczne niemowlę, umieszczone na kolanach dorosłej osoby zabezpieczonej pasem w obszarze miednicy. Niemowlę było przypięte dodatkowym pasem pętlowym w okolicy brzuszka. Obok, w foteliku samochodowym z osłoną tułowia, umieszczono starsze dziecko.

Wyniki badań okazały się bardzo ciekawe. Manekin, który był umieszczony w foteliku samochodowym, nie odniósł większych obrażeń. Z analizy zachowania manekina dorosłego z dzieckiem można wnioskować, że u dorosłego pasażera podczas awaryjnego lądowania, w trakcie którego jama brzuszna została przytrzymana przez pas, wystąpił efekt scyzoryka (człowiek składa się jak scyzoryk wokół pasa), a korpus oraz nogi poleciały do przodu. W trakcie zderzenia górna dorosły pasażer swoją górną częścią tułowia przygniatał dziecko oraz powodował jego przemieszczanie się ku przodowi i dodatkowe zgniatanie jamy brzusznej. Klatka piersiowa dorosłego pasażera oddziaływała z dużą siłą na ciało dziecka, a jego głowa uderzała w tył głowy niemowlęcia.

Fotelik samochodowy zapewni Tobie i Twojemu dziecku wygodę podczas lotu

Z całą pewnością argumentem przemawiającym za zabraniem fotelika samochodowego na pokład samolotu jest bezpieczeństwo oraz komfort dziecka i jego opiekuna prawnego. Niezależnie od długości trwania lotu o wiele wygodniejszą opcją wydaje się usadzenie i prawidłowe zapięcie maluszka w foteliku samochodowym niż trzymanie go na kolanach. Ponadto w samolocie, tak jak w samochodzie, mogą wydarzyć się nagłe sytuacje: turbulencje czy awaryjne lądowanie. Rodzice mogą na takie okoliczności nie być przygotowani, a ich samopoczucie w nagłej sytuacji może nie pozwolić na trzymanie dziecka na kolanach.

Zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów! Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info – specjalistyczne sklepy z fotelikami samochodowymi dla dzieci – zaprasza po bezpieczny i sprawdzony w testach zderzeniowych fotelik dziecięcy. Skorzystaj z BEZPŁATNYCH inspekcji fotelików samochodowych, jakie podczas ferii zimowych 2022 oferują oddziały fotelik.info w poszczególnych województwach. Technicy fotelik.info nauczą Cię poprawnego montażu fotelika dla dziecka oraz zapinania pasów bezpieczeństwa przez dorosłych, a także odpowiedzą na (prawie) każde pytanie dotyczące bezpieczeństwa dziecka i całej rodziny w samochodzie.