Pasy w foteliku samochodowym 15-36 kg. Zadbaj o ich prawidłowy przebieg
Twoje dziecko wyrosło z fotelika RWF i może już podróżować w foteliku przodem z kategorii 15-36 kg? Zobacz na co musisz zwrócić uwagę, aby było bezpieczne!
Twoje dziecko wyrosło z fotelika RWF, a jego wiek i budowa ciała pozwala na to, aby przesiadło się do fotelika samochodowego przodem z kategorii 15-36 kg? Pamiętaj, żeby zadbać o prawidłowy przebieg i zapięcie pasów bezpieczeństwa u dziecka w foteliku! Od teraz to właśnie samochodowe pasy bezpieczeństwa, a nie pasy wewnętrzne fotelika będą trzymać dziecko podczas wypadku!
Fotelik 15-36 kg to model stworzony z myślą o dzieciach w wieku od ok. 4. roku życia do ok. 12. roku życia oraz do osiągnięcia 36 kg i/lub 150-160 cm wzrostu. Wysokie oparcie, w które zostały wyposażone foteliki 15-36 kg, w tym ochrona boczna i obszerny zagłówek otaczający głowę, chronią dziecko przed najpoważniejszymi konsekwencjami kolizji czy wypadków drogowych.
Prawidłowy przebieg pasa po ciele dziecka w foteliku 15-36 kg
Samochodowy pas bezpieczeństwa, którego używamy do zapięcia dziecka w foteliku 15-36 kg składa się z dwóch części: barkowej, czyli górnej części pasa i biodrowej, czyli dolnej części pasa.
Pas barkowy powinien przechodzić przez środek barku dziecka. Błędem jest prowadzenie pasa zbyt blisko szyi lub umieszczanie go na skraju ramienia. Natomiast dalsza część pasa samochodowego powinna być poprowadzona przez środek mostka.
Z kolei pas biodrowy powinien przechodzić płasko po udach. Źle ułożona dolna część pasa może uciskać obszar jamy brzusznej dziecka lub podczas wypadku doprowadzić do tzw. nurkowania. Nurkowanie to wsunięcie się miednicy pod pas, co prowadzi do urazu kręgosłupa lub powoduje poważne obrażenia wątroby, trzustki, pęcherza czy jelit.
Pas biodrowy u dziecka w foteliku 15-36 kg powinien przebiegać płasko po powierzchni ud
Tych BŁĘDÓW nie popełniaj, jeśli chcesz by Twoje dziecko było bezpieczne!
Częstym widokiem na polskich drogach są dzieci przewożone w bardzo dobrych fotelikach (z bardzo dobrą oceną w testach zderzeniowych, dobranych do dziecka oraz kanapy pojazdu), ale… bez zapiętych pasów. To oczywisty absurd, bo skoro chcemy, by nasze dziecko jeździło bezpieczne i kupujemy dobry fotelik samochodowy, kolejnym krokiem powinno być prawidłowe zapięcie w nim dziecka.
W razie kolizji drogowej, wypadku, a nawet gwałtownego hamowania dziecko siedzące w foteliku i nieprzypięte pasami po prostu z niego wypadnie, i to jak kula z procy. Co więcej, jeśli fotelik zamiast na uchwytów isofix montowany jest na pasy bezpieczeństwa (te same, którymi przypinamy dziecko), w chwili zderzenia może polecieć do przodu razem z dzieckiem i uderzyć je lub innego pasażera w aucie.
Innym częstym błędem jest przekładanie części barkowej pasa (tj. górnej części pasa) pod pachą. Jazda z tak poprowadzonym pasem w momencie zderzenia czy ostrego hamowania może zakończyć się: urazem odcinka szyjnego, urazem głowy, zmiażdżeniem narządów wewnętrznych, a nawet śmiercią.
Nigdy nie pozwalaj na to, aby Twoje dziecko podróżowało z pasem poprowadzonym pod pachą!
Nigdy nie pozwalaj na to, aby Twoje dziecko podróżowało z pasem poprowadzonym pod pachą!
UWAGA! Bardzo częstą przyczyną tego, że dziecko zdejmuje sobie pas z ramienia i przekłada go pod pachą, jest niedopasowanie fotelika. Pas wówczas uciska szyję dziecka, a ono próbuje pozbyć się tego dyskomfortu – niestety, w sposób zagrażający życiu! Jeżeli Twoje dziecko postępuje w ten sposób, sprawdź, czy w danym foteliku pas barkowy można ułożyć tak, by nie szedł po szyi dziecka. Jeżeli jest to niemożliwe, bezpieczniej będzie zmienić fotelik na dopasowany do dziecka.
Przepisy prawne: przewożenie dzieci w foteliku samochodowym
Do niedawna jedną z wytycznych określających, czy dziecko powinno jeszcze jeździć w foteliku, czy już nie musi, był jego wiek. Tak więc do 12. roku życia dziecka obowiązkiem było przewożenie go w foteliku samochodowym. Obecnie, zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260), art. 39, pkt. 3. to, czy dziecko musi podróżować w foteliku, czy bez niego, jest uzależnione od jego wzrostu.
“W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do Ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.”
Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?
Warto jednak pamiętać, że jedne dzieci osiągną wymagany wzrost dużo wcześniej niż inne. Nie oznacza to automatycznie, że są one faktycznie gotowe do jazdy bez fotelika samochodowego, który – jeśli jest prawidłowo dobrany i odpowiednio zamontowany, zapewnia dziecku bezpieczeństwo i wygodę w podróży. Dlatego do momentu, gdy nasze dziecko będzie faktycznie gotowe na jazdę bez fotelika, zadbajmy o jego bezpieczną jazdę i prawidłowy przebieg pasa samochodowego w foteliku 15-36 kg.
Chcesz wiedzieć więcej? Masz pytania dotyczące bezpiecznego przewozu dziecka? Zadzwoń i umów się na wizytę w wybranym sklepie fotelik.info, gdzie nasi specjaliści odpowiedzą na (prawie) każde Twoje pytanie!
Chorzów 32 750 03 41
Gliwice 32 444 67 86
Kraków 12 378 39 46
Warszawa 22 203 53 18
Skarżysko-Kamienna 41 201 08 58
Wrocław Radwanice 71 715 61 32