Kupujesz auto używane? Sprawdź, czy zamontujesz w nim fotelik samochodowy dla dziecka
Na co zwrócić uwagę, jeśli szukasz samochodu, w którym planujesz zamontować jeden lub kilka fotelików?
Wielu użytkowników polskich dróg podróżuje autem z drugiej ręki. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż obecnie wybór dobrych aut na rynku wtórnym jest naprawdę duży. Wybierając używany samochód dla rodziny, kierujemy się zwykle względami praktycznymi: funkcjonalnością, komfortem użytkowania i ekonomią. Na co jednak zwrócić uwagę, jeśli w naszym planujemy zamontować w nim jeden lub kilka fotelików dla dzieci? Podpowiadamy.
Samochód rodzinny – ważne elementy
Samochód dla rodziny powinien być funkcjonalny, ale co najistotniejsze – powinien być bezpieczny. Bezpieczeństwo jest ważne w przypadku każdego samochodu, jednak aut rodzinnych dotyczy to w szczególności. Elementy takie jak: anatomiczne zagłówki, poduszki i kurtyny bezpieczeństwa, strefy kontrolowanego zgniotu – to zazwyczaj jest już normą w przypadku nowych samochodów. Przydatne okazują się też systemy bezpieczeństwa, zarówno te podstawowe, jak i bardziej zaawansowane.
W jakie ważne dla bezpieczeństwa elementy powinno być wyposażone auto, aby w nim bezpiecznie jeździło dziecko w foteliku?
Przed zakupem używanego auta sprawdź, czy jest wyposażone w:
- System montażu ISOFIX – standardowo system ów mają auta wyprodukowane po roku 2007. ISOFIX to nowoczesny system stosowany na całym świecie do bezpiecznego montażu fotelików dziecięcych w samochodach. Najczęściej jest zainstalowany na tylnej kanapie auta, na bocznych siedzeniach. Można również znaleźć samochody z mocowaniami ISOFIX na przednim siedzeniu. Zdecydowanie rzadkie jest mocowanie ISOFIX na środku tylnej kanapy. Jeśli w wybranym aucie brak systemu isofix, wybór fotelika dla dziecka ograniczy się do modeli montowanych na samochodowe pasy bezpieczeństwa.
Isofix – to prosty i najbezpieczniejszy system mocowania fotelika samochodowego
- Odpowiednie pasy bezpieczeństwa – po pierwsze, zdarza się, że starsze auta mają za krótkie pasy bezpieczeństwa, które uniemożliwiają prawidłowy montaż fotelika. Przed zakupem używanego auta warto sprawdzić, czy ich długość jest odpowiednia. Ewentualna wymiana pasów w warsztacie firmowym, autoryzowanym przez producenta samochodu, zdecydowanie nie będzie tania, a w nieautoryzowanym stanowi zbyt duże ryzyko.
Po drugie, sprawdź też czy środkowe miejsce na tylnej kanapie ma 3-punktowy pas bezpieczeństwa, gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce montażu fotelika. Zapewnia ono najlepszą ochronę dla dziecka podczas zderzenia bocznego ze względu na oddalenie od strefy uderzenia.
Zwróć też uwagę, czy pasy działają poprawnie: czy się nie zacinają lub czy nie są poprzekręcane i nie mają problemu ze zwijaniem się. Te kwestie są niezwykle ważne, jeśli w aucie będziemy chcieli bezpiecznie zamontować fotelik. Oczywiście ważne jest to również dla bezpieczeństwa nastolatków i osób dorosłych, które będziemy przewozić z tyłu.
Jeżeli to tylko możliwe, fotelik samochodowy montuj na środku tylnej kanapy
Wyprofilowanie kanapy – większość samochodów rodzinnych to pojazdy nastawione na komfort, ale przy wyborze auta zwróć uwagę na kształt kanapy. Zadarte siedzisko kanapy powoduje, że kąt nachylenia fotelika jest bardzo niekorzystny dla dziecka i może prowadzić do opadania główki.
Jeśli masz możliwość, wybierz auto z taką kanapą, której oparcie jest regulowane. Podniesie to komfort jazdy dziecku w foteliku 15-36 kg. W sytuacji zaś, kiedy planujesz montaż trzech fotelików na tylnej kanapie auta, wybierz taką, której boki są płaskie – tam łatwiej zmieszczą się trzy foteliki samochodowe.
Wnętrze Toyoty Yaris z 2011 roku: niemal idealnie płaskie siedzenia tylnej kanapy
- Zagłówki – warto sprawdzić, czy zagłówki w naszym aucie można regulować, demontować, odwrócić. Dlaczego? Istnieje grupa fotelików samochodowych, których prawidłowy montaż uniemożliwiają nieregulowane (niezdejmowalne) zagłówki. Dopiero demontaż lub odwrócenie pozwala w nich poprawnie zamontować fotelik dla dziecka. Czasem zagłówek wystarczy jedynie podnieść, jednak dobrze, jeśli można nim manipulować na różne sposoby.
Warto również wiedzieć, że jeśli dziecko ma chorobę lokomocyjną, a jedzie w foteliku samochodowym zamontowanym za przednim fotelem pasażera, na którym nikt nie siedzi, może mu pomóc zdjęcie zagłówka, by mogło obserwować szosę z przodu. Rzecz jasna, nigdy nie demontujemy zagłówka fotela, na którym siedzi osoba dorosła! (W razie zderzenia grozi to poważnym urazem kręgosłupa szyjnego, więc zagłówek powinien być zawsze odpowiednio wyregulowany.)
Prawidłowo wyregulowany zagłówek wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy
Kupując samochód rodzinny, warto zatem zwrócić uwagę na wyposażenie. Wymienione wyżej elementy auta – to absolutny must have bezpieczeństwa w przypadku, gdy jeździ z nami dziecko w foteliku samochodowym! Warto zadbać, aby auto rodzinne, które kupujemy, było w nie wyposażone. A jeśli chcesz skonsultować swoją decyzję z ekspertami w zakresie bezpieczeństwa, to zapraszamy do jednego z naszych specjalistycznych sklepów fotelik.info.
Nasze placówki znajdziesz w poniższych miastach:
WARSZAWA
ul. Ryżowa 29, tel. 22 203 53 18
WROCŁAW RADWANICE
ul. Wrocławska 9a, tel. 71 715 61 32
KRAKÓW
ul. Stawowa 26, tel. 12 378 39 46
CHORZÓW
ul. Racławicka 30, tel. 32 750 03 41
GLIWICE
ul. Tarnogórska 12, tel. 32 444 67 86
SKARŻYSKO-KAMIENNA
ul. Konarskiego 39, tel. 41 201 08 58